# Examples: Weights

The section contains examples of some possible weighting scenarios.

## No Weighting

**One Term**

The No Weighting option describes the default calculation process for both GradeQuick and My Gradebooks. Here’s an example of Student A’s scores for two homework assignments and two tests each with the possible number of 100 points:

Average Calculation

Total of Assignment Scores / Maximum Possible Assignment Points

Student A Example | Sub-total | Overall Average | ||||

Assignment Name | Daily 1 | Test 1 | Review 2 | Quiz 2 | ||

Maximum Possible Assignment Points | 100 | 100 | 100 | 100 | 400 | |

Assignment Scores | 75 | 90 | 85 | 92 | 342 | 85.5 |

The calculation for No Weighting - One Term for Student A would be:

Assignment Scores Total: 75 + 90 + 85 + 92 = 342

Maximum Possible Assignment Points: 100 + 100 + 100 + 100 = 400

Overall Average: 342/400 = .855 * 100 = 85.50

### Two Terms

If another term is added, and there is still no weighting, the average is still calculated by dividing the total points received by the student by the maximum points. The overall average is not calculated by averaging the term averages.

Student A Example | Sub-total | Sub-total | Overall Average | ||||||

Term | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | |

Assignment Name | Daily 1 | Test 1 | Review 2 | Quiz 2 | Daily 2 | Review 3 | |||

Maximum Possible Assignment Points | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |

Assignment Scores | 75 | 90 | 85 | 92 | 65 | 87 | 85.5 | 76.0 | 82.3 |

The calculation for No Weighting and Two Terms for Student A would be:

Term 1

Assignment Scores Total: 75 + 90 + 85 + 92 = 342

Maximum Possible Assignment Points: 100 + 100 + 100 + 100 = 400

Term 2

Assignment Scores Total: 65 + 87 = 152

Maximum Possible Assignment Points: 100 + 100 = 200

Overall Average

(342 + 152)/(400 + 200) = 494/600 = .8233 * 100 = 82.3

## Term Weighting

Term weighting allows you to multiply each term average by a specific weight value to use in calculating the overall average. For example, if term 1 and 2 weights are each set at the value 50, Student A’s overall average is calculated as follows:

Average Calculation

{[(Total of Term 1 assignment scores / Maximum Possible Term 1 Assignment Points) * Term 1 Weight] + [(Total of Term 2 assignment scores / Maximum Possible Term 2 Assignment

Points) * Term 2 Weight]/ (Term 1 Weight + Term 2 Weight)}

Student A Example | Sub-total | Sub-total | Overall Average | ||||||

Term | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | |

Weight | 50 | 50 | |||||||

Assignment Name | Daily 1 | Test 1 | Review 2 | Quiz 2 | Daily 2 | Review 3 | |||

Maximum Possible Assignment Points | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |

Assignment Scores | 75 | 90 | 85 | 92 | 65 | 87 | 85.5 | 76.0 | 80.75 |

The calculation for Term Weighting for Student A would be:

Term 1

Assignment Scores Total: 75 + 90 + 85 + 92 = 342

Maximum Possible Assignment Points: 100 + 100 + 100 + 100 = 400

Weighted Term Average: (342/400) * 50 = 42.75

Term 2

Assignment Scores Total: 65 + 87 = 152

Maximum Possible Assignment Points: 100 + 100 = 200

Weighted Term Average: (244 / 300) * 50 = 38.0

Overall Average

(42.75 + 38.0) / (50 + 50) = .8075 * 100 = 80.75

If you compare Student A’s two-term grade without weights (82.33) and with weights added (80.75), the overall average is different.

## Category Weighting

You can also add weights to different categories of assignments. For example, you can have the tests category (TEST) weighted more than the homework category (HWK). The following example of category weights shows Student A’s first term assignment scores, category weights, and resultant averages.

Average Calculation

{[(Total of Category 1 assignment scores / Maximum Possible Category 1 Assignment Points) * Category 1 Weight] + [(Total of Category 2 assignment scores /

Maximum Possible Category 2 Assignment Points) * Category 2 Weight]/ (Category 1 Weight + Category 2 Weight)}

Student A Example | Sub-total | Sub-total | Overall Average | ||||

Term | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |

Category | HWK | TEST | HWK | TEST | HWK | TEST | |

Weight | 40 | 60 | |||||

Assignment Name | Daily 1 | Test 1 | Review 2 | Quiz 2 | |||

Maximum Possible Assignment Points | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |

Assignment Scores | 75 | 90 | 85 | 92 | 80 | 91 | 86.6 |

The calculation for the category weighting for Student A would be:

Category HWK

Assignment Scores Total: 75 + 85 = 160

Maximum Possible Assignment Points: 100 + 100 = 200

Weighted Category Average: (160/200) * 40 = 32

Category TEST

Assignment Scores Total: 90 + 92 = 182

Maximum Possible Assignment Points: 100 + 100 = 200

Weighted Category Average: (182 / 200) * 60 = 54.6

Overall Average

(32 + 54.6) / (40 + 60) = .866 * 100 = 86.6

## Assignment Weighting

Using the assignment weighting calculations you add a weight to each assignment. A common practice is to double the value of some assignments such as tests.

Average Calculation

{[(Assignment 1 assignment score / Maximum Possible Assignment 1 Points) * Assignment 1 Weight] + [(Assignment 2 score / Maximum Possible Assignment 2 Points) * Assignment 2 Weight]/ (Assignment 1 Weight + Assignment 2 Weight)}

Student A Example | Overall Average | ||||||

Term | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |

Category | HWK | TEST | HWK | TEST | HWK | TEST | |

Weight | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | |

Assignment Name | Daily 1 | Test 1 | Review 2 | Daily 3 | Review 4 | Test 2 | |

Maximum Possible Assignment Points | 10 | 100 | 10 | 10 | 10 | 100 | |

Assignment Scores | 7 | 90 | 8 | 9 | 10 | 86 | 86.5 |

In this case, the percent score the student received (score/points possible) is multiplied by the weight. All the results are summed and then divided by the sum of the assignment weights.

The calculation for assignment weighting for Student A would be:

Assignment Daily 1

Average = 7 / 10 = .7

Weighted Assignment Average = .7 * 1 = .7

Assignment Test 1

Average = 90 / 100 = .9

Weighted Assignment Average = .9 * 2 = 1.8

Assignment Review 2

Average = 8 / 10 = .8

Weighted Assignment Average = .8 * 1 = .8

Assignment Daily 3

Average = 9 / 10 = .9

Weighted Assignment Average = .9 * 1 = .9

Assignment Review 4

Assignment 1 Average = 10 / 10 = 1.0

Weighted Assignment Average = 1 * 1 = 1.0

Assignment Test 2

Average = 86 / 100 = .86<<br /> Weighted Assignment Average = .86 * 2 = 1.72

Overall Average = 6.92 / (1 + 2 + 1 + 1 + 1 + 2) = .865 * 100 = 86.5

## Assignment, Category, and Term Weighting

Not only can you decide not to use any weighting when calculating averages, but you can also use all three weighting methods (or any combination) when calculating averages. Weights are applied first to assignments within term-categories, then to categories within terms, and finally to terms within the overall average.

Student A Example | Sub-total | Sub-total | Sub-total | Sub-total | Sub-total | Sub-total | Overall Average | ||||||

Term | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | |

Category | hwk | test | hwk | hwk | hwk | test | hwk | test | hwk | test | |||

Weight | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 40 | 60 | 40 | 60 | 50 | 50 | |

Assignment Name | Hwk 1 | Test 1 | Hwk 2 | Hwk 3 | Hwk 4 | Test 2 | |||||||

Maximum Possible Assignment Points | 10 | 100 | 10 | 10 | 10 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |

Assignment Scores | 7 | 90 | 8 | 9 | 10 | 86 | 75 | 90 | 95 | 86 | 84 | 89.6 | 86.8 |

If the assignment weight doubles the test scores, the category weight is set to 60 for tests and 40 for homework, and the terms are each weighted at 50, the average for Student A would be calculated using the following method:

Term 1

Category HWK

Weighted Assignment Daily 1 = (7 / 10) * 1 = .7

Weighted Assignment Daily 2 = (8 / 10) * 1 = .8

Weighted Category Average = (.7 + .8) / (1 + 1) = .75

Category TEST

Weighted Assignment Test 1 = (90 / 100) * 2 = 1.8

Weighted Category Average = (1.8) / 2 = .9

Weighted Term Average = ((.75 * 40) + (.9 * 60)) / 40 + 60) = .84

Term 2

Category HWK

Weighted Assignment Daily 3 = (9 / 10) * 1 = .9

Weighted Assignment Daily 4 = (10 / 10) * 1 = 1.0

Weighted Category Average = (.9 + 1.0) / 1 + 1 = .95

Category TEST

Weighted Assignment Test 2 = (86 / 100) * 2 = 1.72

Weighted Category Average = (1.72) / 2 = .86

Weighted Term Average = (.95 * 40) + (.86 * 60)) / (40 + 60) = .896

Overall Average = [(.84 * 50) + (.896 * 50)] / (50 + 50) = 86.8